ରଘୁନାଥଜୀଓ ମନ୍ଦିରର ବିକାଶ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଆଚ୍ଛା ସଙ୍ଗଠନ

କେନ୍ଦୁଝର (୦୭/୦୪)- ଆଚ୍ଛା ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବୀରଗୋବିନ୍ଦପୁର୍ ପଞ୍ଚାୟତ ବୀରଗୋବିନ୍ଦପୁର୍ ଗାଁ ରେ ଆଚ୍ଛା ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଗତ ୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ “ଆମ ଗାଁ ଆଦର୍ଶ ଗାଁ” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଥିଲା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୂଳ ଲକ୍ଷ ଥିଲା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ମାତ୍ର ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଏହାର ଉପକାରିତା ପାଉନାହାନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବାବଦରେ ସଚେତନ ନାହାନ୍ତି ତେଣୁ ଆଚ୍ଛା ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ଗ୍ରହଣକରି ସେହି ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ବାବଦରେ ସଚେତନ କରାଇ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସମାଜ ଗଠନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରିବାର ଏକ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିରାଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗାଁର ପ୍ରାଣକେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମର ରଘୁନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ବିକାଶ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରେଶାସନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହିଁ । ରଘୁନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ବିରାଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗାଁର ଇତିହାସର ଏକ ଗୌରବମୟ ଅଧ୍ୟାୟ । ଏହି ମନ୍ଦିରର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଇତିହାସ ରହିଛି । ମହାରାଜା ଗୋବିନ୍ଦା ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ମୂଳ ମନ୍ଦିରଟି ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୧୯ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ ଭାଗରେ ମହାରାଜା ଶ୍ରୀ ବାଲାଭଦ୍ର ନାରାୟଣ ଭଞ୍ଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିରକୁ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ତଥାପି ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଅତୀତର ଜ୍ୟୋତି ଏବଂ ଗୌରବ ହରାଉଛି । ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିରର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା ଏବଂ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆର୍ôଥକ ଅନୁଦାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କମିବାରେ ଲାଗିଲା । ତେଣୁ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବିରାଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନଙ୍କ ଦସ୍ତଖତରେ; ଜରୁରୀ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦପୁର ଉପ-ଜିଲ୍ଲପାଳଙ୍କୁ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିଷୟଗୁଡିକ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ଦିରର ନବୀକରଣ ନହୁଏ, ତେବେ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ୧- ମନ୍ଦିର କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସର ନବୀକରଣ ଅଧୀନରେ ସୀମା ପ୍ରାଚୀର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ । ୨- ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ବଗିଚା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରଶାସନ ଉତ୍କର୍ଷତା ଦେଖାଇ ଉଦ୍ୟାନର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରିବା । ୩- ସେହି ରଘୁନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିରରେ ୧୩୦୦ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମି ଅଛି ଯାହା ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଛି ଏବଂ ବେଆଇନ ଭାବେ ଟେକେନ୍ ମାଲିକାନା ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ତଦନ୍ତ କରାଇ ମନ୍ଦିରକୁ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ୭ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ । ୪- ମନ୍ଦିରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଏବଂ ବାହ୍ୟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପାଇଁ କିଛି ପାଣ୍ଠି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ । ୫- ସେହି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ତରର ଟ. ୩୯୦୦ /ଙ୍କା - (କେବଳ ତିରିଶ ନଅ ଶହ) ମନ୍ଦିରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ମନ୍ଦିରର ସୁଗମ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରା ସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ । ଏହି ମନ୍ଦିରର ରାଜସ୍ୱ ସମ୍ବଳ ଯେପରିକି ଛୋଟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଲିଜ୍‌, ପୋଖରୀ ଲିଜ୍ ପଠାଇବା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ । ସରକାର ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ରାଜସ୍ୱ ହରାଉଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ସେବକ ଏବଂ ପୁରୋହିତମାନେ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଅନେକ ସେବାୟତ ମନ୍ଦିରର ସେବା ନକରି ମନ୍ଦିର ଜମିର ଲାଭ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନ ଦୟାକରି ଏହି ବିଷୟ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ବିରାଗୋବିନ୍ଦପୁରର ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶାସନଙ୍କ ଠାରେ ଏହା ପାଇଁ ବହୁତ ଆଶାବାଦୀ । ଏହି ଲିଖିତ ଦାବୀପତ୍ରର ଏକକିତା ନକଲ ଆଚ୍ଛା ସଙ୍ଗଠନର ପ୍ରଦେଶ ଉପ- ସଭାପତି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ, କେନ୍ଦୁଝର ଡି ଆଇ ପି ଆର୍ ଓ, ଏଣ୍ଡାମେଣ୍ଟ କମିଶନର, ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ମୂଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସାଂସ୍କୃତିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହି ମହୋଦୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।