Gallantry Awards: ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ବୀର ଚକ୍ର, ଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବି ମିଳିଲା ସମ୍ମାନ

ବୀରତା ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଅନେକ ସାହସୀଙ୍କୁ ଗାଲାଣ୍ଟ୍ରି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବାରୁ ସାପର ପ୍ରକାଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ମରଣତ୍ତୋର କିର୍ତ୍ତୀ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋମବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଳଙ୍କରଣ ସମାରୋହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ସୈନିକଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ବାୟୁସେନା ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ତ୍ତମାନଙ୍କୁ ବୀର ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ସମ୍ମାନୀତ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଓଡିଆ ବାୟୁସେନା ଅଧିକରୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର (ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ) ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ତ୍ତମାନଙ୍କୁ ବୀର ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାର ଏକ F-16 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଗୁଳି କରି ଖସାଇଥିବାରୁ ଅଭିନ୍ଦନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ସେ ତିନି ଦିନ ଧରି ପାକିସ୍ତାନର ରିମାଣ୍ଡରେ ଥିଲେ। Also Read: ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସହରରେ ଶସ୍ତା ନା ମହଙ୍ଗା ହେଲା ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ବୀରତା ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଅନେକ ସାହସୀଙ୍କୁ ଗାଲାଣ୍ଟ୍ରି ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବାରୁ ସାପର ପ୍ରକାଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ମରଣତ୍ତୋର କିର୍ତ୍ତୀ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏହି ପୁରସ୍କାର ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ମାତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ ନାୟକ ସୁବେଦାର ସୋମବୀରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମରଣତ୍ତୋର ଶୌର୍ଯ୍ୟ ଚକ୍ରରେ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଥିଲା।