ସରକାରଙ୍କ ଅପାରଗତା ପାଇଁ ଏଡସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଆଚ୍ଛା ସଙ୍ଗଠନର ପ୍ରଦେଶ ସଭାପତି ବିସ୍ମିତ ରଞ୍ଜନ ଦାସ

ଏଡସ୍ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ଯାହା ଶରୀରରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ନାମକ ଏକ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ଏହାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ହେଉଛି ଆକ୍ସିଡେଡ୍ ଇମ୍ୟୁନୋ ଡିଫେସିସିସି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍ | ଏଡସରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଏକ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ। ଏଚ୍‌ଆଇଭିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ ହେଉଛି ହ୍ୟୁମାନ୍ ଇମ୍ୟୁନୋଡେଫିସିଏନ୍ସି ଭାଇରସ୍ | ଶରୀରରେ ଥିବା CD4 କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. CD4 କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଟି ସେଲ୍ ବା ଟି ସେଲ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷ | ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ, ଯେହେତୁ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଜୀବାଣୁ CD4 କିମ୍ବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, ଶରୀର ଅନେକ ରୋଗରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଯାଏ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. / ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବାର ନିମ୍ନଲିଖିତ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି- ୧.) ରକ୍ତ ଦ୍ୱାରା | ଯଦି ଜଣେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭିରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରକ୍ତ ଦାନ କରାଯାଏ କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଜୀବାଣୁ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ। ୨) ବୀଜାଣୁ କିମ୍ବା ବୀଜାଣୁ ଦ୍ୱାରା | ଯଦି ଏଚ୍‌ଆଇଭିରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୀଜ ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, ତେବେ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ। ୩.) ସ୍ତନ୍ୟପାନ ମାଧ୍ୟମରେ | ଏଚ.ଆଇ.ଭି. ଥିବା ମାଆର କ୍ଷୀରରେ ଏଚ.ଆଇ.ଭି. ଯଦି ଜଣେ ମାଆ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଏ, ତେବେ ଶିଶୁଟି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. ୪.) ଯୋନୀ କିମ୍ବା ଯୋନୀ ତରଳ ମାଧ୍ୟମରେ | ମହିଳାମାନଙ୍କର ଯୋନୀରେ ଏକ ଭିଜକସ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ମିଳିଥାଏ | ଯଦି ମହିଳା ଜଣକ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି.ରେ ପୀଡିତ, ତେବେ ଏହି ତରଳ ପଦାର୍ଥରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପୁରୁଷ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଥାଏ, ତେବେ ସେହି ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ | ୫.) ଅସୁରକ୍ଷିତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ | ଯେହେତୁ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରକ୍ତ, ବୀଜାଣୁ ଏବଂ ଯୋନୀ ତରଳ ପଦାର୍ଥରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଅସୁରକ୍ଷିତ ସେକ୍ସ ସ୍ଥାପିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏଚ.ଆଇ.ଭି ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଏ | ଉପରୋକ୍ତ କାରଣଗୁଡିକ ହେତୁ ଏଚଆଇଭି ଜୀବାଣୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ | ଏଡସ୍ ରୋଗକୁ ରୋକିବା କିମ୍ବା ଏଚ.ଆଇ.ଭି. ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ସହ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ସମେତ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ସଚେତନତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି କି ହସ୍ପିଟାଲ କତ୍ତୃପକ୍ଷ ମାନଙ୍କ ଅବହେଳା ପାଇଁ କୁନିକୁନି ପିଲାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଭୁତାଣୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଉଛି । ମେଡିକାଲରେ ମାଗଣାରେ ଔଷଧ ବଦଳରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ ଏଚ. ଆଇ. ଭି . । ଏହି ବାବଦରେ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରମାଣ ସହ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ବାବଦରେ ସଠିକ ତଦନ୍ତ ନ କରାଇବା ; କଉଠି ନା କଉଠି ପ୍ରମାଣ କରୁଛି କି ସରକାରଙ୍କର ଏଥିପ୍ରତି କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ ବୋଲି । ବାଲେଶ୍ୱର ଫକୀର ମୋହନ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ କୁନିକୁନି ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏଚ. ଆଇ. ଭି . ନୂଆ କରି ବ୍ୟାପୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ନିକଟରେ ନରହିବା ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରମାଣ କରୁଛି କି ଏହା ହସ୍ପିଟାଲର ଅବହେଳା । ଆମେ ଆଚ୍ଛା ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛୁ ମାତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଏହାକୁ ରୋକିବାରେ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।